1. Jak słowa przejściowe mogą docelowo wpłynąć na pozyskanie klienta?
2. Słowa łączące SEO – czym są i jak je stosować na stronie internetowej
3. Pozycjonowanie strony internetowej nie będzie teraz tajemnicą
4. Jak pisać teksty SEO?
5. Pisanie tekstów SEO nie jest takie łatwe, jak się wydaje
6. Grafika też jest ważna w pozycjonowaniu!
7. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?
Jeśli pozycjonujesz lub korzystasz z wtyczek do SEO (t.j. Yoast SEO), możliwe, że natknąłeś się na słowa łączące SEO. Często szukamy odpowiedzi w Google.pl i tym razem zapewne w ten sam sposób udało Ci się dotrzeć do tego artykułu.
Pozycjonując lub optymalizując swoje strony internetowe zauważasz, że dzieje się tak, że coraz więcej firm prowadzi różnego rodzaju blogi, które głównie ukierunkowane są pod konkretnie sprecyzowane słowa kluczowe lub frazy kluczowe. Co więcej, jeśli dany artykuł będzie wysokiej jakości, trafi na wyższe pozycje na liście wyszukiwań Google.pl, a także przyciągnie również nowych potencjalnych klientów. W ten sposób właściciele firm skupiają się na tym, aby teksty były jak najlepiej zoptymalizowane pod kątem SEO. Jednym z ważnych czynników, na który warto zwrócić uwagę, są właśnie słowa łączące - inaczej zwane słowami przejściowymi.
Jak słowa przejściowe mogą docelowo wpłynąć na pozyskanie klienta?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz blog, czy też stronę firmową, jednym z najważniejszych działań jest skuteczne trafienie do potencjalnych klientów. Nikt nie lubi spędzać wiele godzin nad danym projektem, który w późniejszym czasie okazuje się czymś, co nie przynosi żadnych efektów. Domyślam się, że przygotowując artykuły, starasz się, aby były one wyczerpujące i wyróżniały się wysoką jakością. Co więcej, zapewne szukasz też informacji w sieci, które pomogą Ci w udoskonaleniu swoich tekstów tak, aby były ja najlepsze. Poniżej zdradzę tajemnicę w jaki sposób prawidłowo używać słowa przejściowe SEO.
Czytaj również: Na czym polega kanibalizacja treści?
Słowa łączące SEO – czym są i jak je stosować na stronie internetowej?
Słowa przejściowe to łączniki, które w idealny sposób łączą zdania, paragrafy. Mają na celu zwiększyć czytelność tekstu, sprawić, aby był przyjaźniejszy dla użytkownika, a także żeby był lepiej odbierany przez algorytmu Google. Natomiast warto skupić się przede wszystkim na korzyści dla użytkowników - złą techniką jest optymalizować teksty tylko pod algorytmy Google.
Ok, to jakich słów łączących powinienem/mogę użyć?
ponieważ | dlatego | podobnie | ze względu na fakt | być może | prawdopodobnie | w związku z tym | reasumując | podsumowując | ważnym aspektem jest | godnym uwagi jest fakt | podczas gdy | z pewnością | w przeciwieństwie do | bezsprzecznie | konkludując | na zakończenie | istotnie | niewątpliwie | do wyjaśnienia | choć | chociaż | załóżmy, że | prawie | kończąc | przede wszystkim | jeszcze bardziej | bez wątpienia | jeszcze bardziej | wydaje się | wnioskując | niegdyś | poprzednio | na koniec | załóżmy, że | do wyjaśnienia | w rezultacie | w opozycji do
Teraz na pewno zwróciłeś uwagę, że w tym tekście są także zastosowane słowa przejściowe. Są one naturalnie używane przez nas. Natomiast nie zawsze jest ich wystarczająca ilość oraz odpowiednie rozłożenie w tekście.
Słowa, frazy łączące można dzielić na różne kategorie - głównie ze względu na ich przydatność:
- Przyczyna / Powód (ponieważ, dlatego, ze względu, w związku z)
- Porównanie / Kontrast (podobnie do, w przeciwieństwie do, podczas gdy, niegdyś, poprzednio, w opozycji do)
- Wniosek / Podsumowanie (w związku z tym, kończąc, reasumując, na koniec, na zakończenie, wnioskując, konkludując)
- Sygnały rozmyte / Niepewność (prawdopodobnie, wydaje się, prawie)
- Nacisk / Przekonanie (z pewnością, jeszcze bardziej, godne uwagi, przede wszystkim, niewątpliwie, bezsprzecznie, na pewno, bez wątpienia)
Wiemy już jakie słowa używać do łączenia zdań i wypowiedzi, ale kolejną tajemnicą jest ich rozważne i umiejętne używanie. Tak się składa, że ze wszystkim w życiu trzeba mieć umiar - inny powie: "liczy się balans". Tak i tuta w SEO, wszystkie działania w tym optymalizacja tekstu pod kątem słów łączących jest warta większej uwagi i zastanowienia.
Osobiście polecam używanie tych słów w ramach zdrowej polityki, to znaczy jeśli ich ilość, zbytnio nie "kłuje w oczy" to tekst powinen być przyjaźnie odbierany. Powtórzę się, ale najważniejsze jest, aby Artykuł czy Wpis był poczytny, żeby chciało się go przeczytać przynajmniej w połowie.
Pozycjonowanie strony internetowej nie będzie teraz tajemnicą
Nie jest sekretem fakt, że nawet jeśli artykuł będzie naprawdę wyczerpywał dany temat, to nie oznacza to, iż zyska zainteresowanie. Bardzo wiele zależy od tego, jakie zajmie on miejsce w wynikach wyszukiwania. Jeśli tworzysz treść na popularnych systemach zarządzania treścią - CMS np. WordPress to zapewne masz zainstalowaną jedną z wtyczek, które sprawdzają i podpowiadają, co warto zmienić w danym tekście. Jednym z takich pluginów jest Yoast SEO. Jeśli jeszcze nie masz to koniecznie wgraj wtyczkę do SEO.
Popularne i znane wtyczki SEO dla WordPress:
1. Rank Math - https://wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/
2. All in One SEO Pack - https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/
3. SEOPress - https://www.seopress.org/
4. The SEO Framework - https://premium.theseoframework.com/get-license/
5. SEOPressor - https://seopressor.com/
6. Premium SEO Pack - http://premiumseopack.com/
7. WP Meta SEO - https://wordpress.org/plugins/wp-meta-seo/
Więcej na temat wtyczek do SEO dla Wordress, opiszę w jednym z kolejnych artykułów na blogu.
Dlaczego wtyczka do SEO jest ważna? Ponieważ pomaga w prosty sposób zweryfikować błędy i wskazać miejsca, które wymagają większej uwagi. Yoast SEO wskazuje wiele parametrów, dzięki którym widzisz czy idziesz w dobrym czy złym kierunku. Wśród wszystkich parametrów znajduje się ocena czytelności, na którą składa się kilka czynników. Jednym z nich jest Transition words, czyli po polsku słowa łączące SEO lub słowa przejściowe. Pomimo, że określenie to, tak naprawdę nie ma dobrego odzwierciedlenia w języku polskim , to spotkałem się jeszcze z tłumaczeniem "słowa tranzytowe".
Czytaj również: Jak poprawnie pisać maile?
Jak pisać teksty SEO?
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pisać teksty SEO, to jakiś czas temu przygotowałem pełne kompendium wiedzy, z którego wyniesiesz wiele ważnych informacji. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których nie wszyscy pamiętają.
Przede wszystkim przed rozpoczęciem pisania samego artykułu warto sprawdzić, czy słowo kluczowe lub dana fraza cieszy się zainteresowaniem przez użytkowników. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie darmowych narzędzi, które to umożliwiają jest planner słów kluczowych od Google. Jest to bardzo dobre narzędzie, które potrafi zaproponować i zasugerować słowa kluczowe.
Kolejnym ważnym elementem, o którym nie możesz, zapomnieć jest, to czy świadczysz usługi lub sprzedajesz dane produkty lokalnie, regionalnie, czy na przykład na całą Polskę. W przypadku tych dwóch pierwszych opcji warto zastosować pozycjonowanie regionalne oraz lokalne. Spowodowane jest to faktem, że tylko i wyłącznie wtedy skuteczniej trafisz do swojej grupy docelowej. Więcej o lokalnym SEO znajdziesz tutaj.
Pisanie tekstów SEO nie jest takie łatwe, jak się wydaje
Wiele osób ma problem z jeszcze jedną rzeczą, a mianowicie częstotliwością stosowania słów kluczowych. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której w danym tekście występuje, w co drugim zdaniu słowo kluczowe. Wydaje się, że jest to dobra taktyka, lecz tak naprawdę, to nie działa. Co więcej, robot wyszukiwarki może uznać taki artykuł za spam i umieścić go nisko w wyszukiwarce. Przyjmuje się, że częstotliwość występowania frazy kluczowej w całym artykule w stosunku do treści powinna oscylować w granicy 1%. Co więcej, nie możesz zapomnieć o tym, że obecnie roboty są bardzo inteligentne i potrafią odmieniać słowa przez przypadki, a co za tym idzie, nie trzeba już się głowić jak odpowiednio wkomponować frazę w treść.
Jeszcze jedną metodę którą stosuje jest analiza TOP 10 konkurencji - czyli sprawdzam jak często konkurencja stosuje słowa kluczowe na swoich stronach i odpowiednio dopasowuję częstotliwość danej frazy kluczowej na moim wpisie.
Grafika też jest ważna w pozycjonowaniu!
Nawet jeśli stworzysz naprawdę wysokiej jakości treść, to bez odpowiednich zdjęć nie będzie się dobrze indeksowała. Jedną z najważniejszych zasad jest ta, która mówi o odpowiednim nazywaniu plików graficznych. Każde zdjęcie powinno zawierać słowa kluczowe oraz jak już trafi ono na witrynę, to również fraza kluczowa może pojawić się w tekście alternatywnym. Takie działanie sprawia, że podpowiadamy algorytmom Google na jakie frazy chcemy, aby nasza podstrona była widziana w SERP - (Search Engine Results Pages) - czyli na liście wyników wyszukiwania.
Jak się w tym wszystkim nie pogubić?
Podsumowując, przede wszystkim warto znać umiar, ponieważ wszystko w nadmiarze prowadzi do odwrotnego skutku. Unikaj prostych błędów i kontroluj na bieżąco optymalizację SEO. Słowa łączące SEO warto używać, lecz z rozwagą. Podobna sytuacja jest przy częstotliwości słów kluczowych. Jeśli chcesz kontrolować swoje teksty pod względem jakości, to zainstaluj odpowiednią wtyczkę SEO, która nadzoruje ten parametr. Dzięki niej otrzymasz informację, czy w tekście znajduje się odpowiednia ilość słów łączących.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji zapraszam do kontaktu - zawsze służę pomocą. Doradzę, przeanalizuję i opowiem co warto zrobić w Twoim przypadku!
Kontakt do mnie - 534 345 404 lub info@seoski.pl
Witam, używam wtyczki SEO Yoast i chyba ta wtyczka nie potrafi liczyć… chodzi o to, że nie mam w swoich opisach żadnego zdania dłuższego niż 20 wyrazów a ta mi piszę, że 27,4% zdań ma więcej niż 20 wyrazów. Dlaczego tak jest?
I drugie pytanie, to czy mogę usunąć wszystkie swoje poprzednie wersje strony?Mam 123 wersję a nie wiem, czy mogę to usunąć i nie wpłynie to na moją obecną wersję strony albo co gorsza usunąć ją.
Witaj Paweł!
Całkiem możliwe, że Yoast uznaje nawet łączniki w zdaniach jak np. “i”, “a” jako osobny wyraz.
Bardzo trudno jest zachować dobrą czytelność. Wtyczka pod tym kątem jest wymagająca.
Może pomoże Ci w pracy takie narzędzie dodatkowe:
https://jasnopis.pl/ – sprawdza trudność tekstu i jest darmowe!