Jeszcze do niedawna tworzenie stron www kojarzyło się ze znajomością HTML, CSS i pisaniem skomplikowanych kodów. Prościej mówiąc, żeby stworzyć stronę, trzeba było mieć zaawansowaną wiedzę programistyczną i doświadczenie. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pojawiły się CMS-y, czyli systemy zarządzania treścią, dzięki którym przeciętny użytkownik sieci może nie tylko np. prowadzić blog, ale też samodzielnie zbudować stronę internetową za pomocą gotowych elementów. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą edytorów wizualnych, które sprawiają, że tworzenie stron www jest dziecinne proste.
Czym są wtyczki Page Builder, czyli edytory wizualne WordPress?
Edytory wizualne, czyli Page Buildery to wtyczki (pluginy), które możecie zainstalować w poprzez panel administratora w WordPressie. Dzięki nim uzyskacie dodatkowe opcje związane z edycją treści. Podstawowym celem edytorów wizualnych Page Builder jest ułatwienie budowania stron internetowych użytkownikom, którzy nie znają kodowania. Za ich pomocą można jest stworzyć metodą drag & drop, czyli przeciągając i upuszczając gotowe elementy.
Zalety edytorów wizualnych
Edytory wizualne są świetnym narzędziem dla każdego, kto nie ma zaawansowanej wiedzy programistycznej, a chce samodzielnie stworzyć blog, stronę internetową, a nawet prosty sklep internetowy. Jednak nie tylko początkujący używają edytorów wizualnych. Niekiedy również profesjonalni webdeveloperzy w krótkim czasie tworzą przy ich użyciu niezwykle funkcjonalne i estetyczne witryny.
Jakie są pozostałe zalety edytorów wizualnych?
intuicyjny interfejs — za pomocą edytora wizualnego łatwo jest stworzyć stronę WordPressa według własnych potrzeb, a mechanizm dodawania bloków, sekcji i poszczególnych elementów jest na tyle przystępny, że trudno się w nim pogubić.
support — w wersji płatnej edytory wizualne umożliwiają szybkie skontaktowanie się z ich autorami i uzyskanie kompleksowego wsparcia technicznego. Co więcej, w sieci bez problemu znajdziecie bezpłatne materiały szkoleniowe (tutoriale) i grupy np. na Facebooku, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć i wykorzystać potencjał edytora.
optymalizacja pod SEO — oczywiście wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce ma mnóstwo czynników i sam fakt korzystania z edytora wizualnego niewiele znaczy. Może on jednak ułatwić optymalizację stron np. ustawianie nagłówków. Wystarczy zaznaczyć tekst, który chcecie, żeby był nagłówkiem i wybrać z menu odpowiednią opcję.
szeroki zakres funkcji — po zainstalowaniu edytora wizualnego macie niemal nieograniczone możliwości budowania własnej witryny. Szablony możecie wypełnić własną treścią i spersonalizować. Tak naprawdę jedyne, co Was ogranicza to wyobraźnia i czas, jaki możecie poświęcić na stworzenie strony.
Wady edytorów wizualnych
Znacie już największe zalety edytorów wizualnych. Jednak nikt i nic nie jest idealne... także Page Buildery. Przeczytajcie, jakie są minusy ich używania.
Za dużo funkcji płaci się czasem ładowania strony — Page Buildery potrafią ułatwić życie, ale należy zachować umiar. W przeciwnym razie możecie spowolnić ładowanie strony dodatkowymi wtyczkami. Musicie pamiętać, że obecnie szybkość ładowania jest kluczowa, jeżeli chcecie zadbać o pozytywne doświadczenia użytkowników na stronie i zatrzymać ich na dłużej. Chociaż twórcy Page Builderów dwoją się i troją, to strony z tego typu edytorami ładują się wolniej niż te bez nich.
Niezoptymalizowany (obciążony) kod źródłowy — kod strony docelowej to coś, o czym być może nie pomyśleliście, a w przypadku stron zbudowanych za pomocą Page Builderów cóż... nie jest optymalny. Uwzględnia wiele opcji i komend, często zbędnych, a przygotowanych z myślą o łatwości tworzenia strony. Ponadwymiarowy kod także negatywnie wpływa na szybkość ładowania witryny oraz na płynność jej działania.
Możliwe problemy z aktualizacją i potencjalne luki w zabezpieczeniach — niektóre Page Buildery są rozwijane regularnie, a wraz z aktualizacjami dodawane są nowe funkcjonalności oraz wdrażane poprawki. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego przed wyborem i kupnem wtyczki, sprawdź na stronie producenta changelog, czyli dziennik zmian. A co z bezpieczeństwem? Tak jak każda inna wtyczka do WordPressa, również Page Buildery to potencjalne zagrożenie lukami w zabezpieczeniach, które hakerzy chętnie wykorzystują. Każda wtyczka to dla hakerów próbujących się włamać na naszą witrynę potencjalna furtka. Dokładniej mówiąc, nie chodzi wtyczki same w sobie, co złe zarządzanie nimi. Gdy nie są aktualizowane, haker może np. dodać do nich złośliwe oprogramowanie. Takie ataki przeprowadzane pod przykrywką aktualizacji są trudne do wykrycia.
Czytaj również: UX writing - poznaj jego zasady i zastosowanie
Najpopularniejsze edytory wizualne do WordPressa i ich funkcjonalności
Gutenberg
Nie bez przyczyny zaczynamy od Gutenberga, ponieważ jest to edytor stworzony przez programistów WordPressa po pojawieniu się na rynku pierwszych Page Builderów. Od wersji WordPress 5.0 Gutenberg zastąpił klasyczny edytor treści (edytor tekstu w postach i stronach) i jest domyślnie zintegrowany z systemem. Zmienił on sposób edytowania contentu na stronie WordPress, wprowadzając „edycję blokową”. Oczywiście jego podstawową zaletą i przewagą nad innymi jest fakt, że nie trzeba pobierać i instalować innego edytora stron. Gutenberg jest darmowy, jednak w porównaniu z innymi kreatorami oferuje mniej możliwości.
Elementor
Elementor Pro to jeden z najpopularniejszych edytorów wizualnych WordPressa. Zawiera wiele gotowych szablonów, z których możecie korzystać na swojej stronie. W wersji darmowej możecie wybierać z ponad 30 elementów, a decydując się na Pro (49 dolarów za rok), dostajecie dodatkowo 26 modułów. Elementor umożliwia edycję zarówno we frontendzie, jak i w backendzie. Oznacza to, że możecie zobaczyć treści bezpośrednio z perspektywy odwiedzającego i edytować je metodą przeciągnij i upuść.
SiteOrigin Page Builder
To kolejna responsywna wtyczka typu „przeciągnij i upuść” warta rozważenia. Choć nie jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie, to posiada funkcje, które pozwolą Wam zbudować stronę bez konieczności zagłębiania się w kod. Dostępna jest zarówno darmowa wersja SiteOrigin, jak i dodatki premium. Dodatki kosztują 29 dolarów do użycia na jednej stronie internetowej, 49 dolarów do użycia na maksymalnie pięciu stronach internetowych lub 99 dolarów do użycia na nieograniczonej liczbie stron.
Thrive Architect
Ten edytor to najlepsza opcja szczególnie dla tych, którzy chcą zbudować stronę nastawioną na sprzedaż. Thrive Architect udostępnia 352 szablony stron typu landing page i różne elementy, które pomogą zwiększyć konwersję. Roczna cena za Thrive Architect to 97 dolarów.
Możecie tworzyć niesamowite strony bez znajomości programowania!
Edytory wizualne to narzędzia, które pomimo swoich wad są niezwykle przydatne i pomocne przy realizacji praktycznie każdego pomysłu na stronę. Oczywiście możecie zlecić stworzenie strony webdeveloperowi, wszystko zależy od Waszych potrzeb i możliwości. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dlatego przed podjęciem decyzji o samodzielnym stworzeniu witryny za pomocą edytora wizualnego, porównajcie różne Page Buildery i zastanówcie się, jakie funkcje będą najważniejsze w przypadku konkretnego pomysłu i witryny.