1. Dla niewtajemniczonych — czym jest SEO i jak działa?
2. Dlaczego SEO jest potęgą, z której powinni skorzystać twórcy kursów online?
2.1. Jak sprzedać kurs? Porównanie SEO z innymi metodami promocji w sieci
3. Jak sprzedać kurs? SEO dla szkoleń krok po kroku
3.1. Podstawa, czyli research słów kluczowych
Zaplanowaliście i stworzyliście kurs online, a teraz zastanawiacie się, co dalej? Większość twórców mierzy się z tym samym problemem. Jesteście przecież ekspertami w swojej dziedzinie, ale niekoniecznie specjalistami od marketingu internetowego! Spędziliście miesiące na szukaniu pomysłów, pisaniu skryptów, nagrywaniu i edytowaniu kursu. Co teraz? Nie pozwólcie, aby cała ta praca poszła na marne! Jak przyciągnąć więcej odwiedzających do swojego landing page’a z zapisem i tym samym zwiększyć liczbę kursantów? Odpowiedzią jest pozycjonowanie kursu online. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak uzyskać stały strumień leadów bezpośrednio do swojego kursu i to bez płacenia za reklamy!
Dla niewtajemniczonych — czym jest SEO i jak działa?
Zanim przejdziemy do instrukcji, pokazującej, jak powinno wyglądać poprawnie przeprowadzone pozycjonowanie kursu, warto wrócić do podstaw. Czym jest SEO, czyli Search Engine Optimization? To praktyka polegająca na optymalizacji ilości i jakości ruchu na stronie (liczbie odwiedzających) pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania. Poprawnie wykonane działania SEO zapewniają codzienny, bezpłatny ruch bezpośrednio z Google. Dzięki temu nie potrzebujecie płatnych reklam. Mówiąc jeszcze prościej, SEO to optymalizacja witryny i jej zawartości, tak aby Google ją polubił i umieszczał wysoko w wynikach wyszukiwania na frazy istotne dla Waszego biznesu. Posłużmy się przykładem. Jesteście autorami kursu języka włoskiego. SEO pomaga Wam być lepiej widocznym, gdy ludzie wyszukują „kurs włoskiego online” w Google.
W uzmysłowieniu sobie tego, jak działa SEO, pomoże wyobrażenie sobie wyszukiwarek jako ogromnych bibliotek cyfrowych. Jednak zamiast książek przechowują one strony internetowe. Boty zwane crawlerami badają każdą z nich, dowiadują się, jaki mają cel, zawartość, a następnie indeksują, czyli dodają do zasobów wyszukiwarki. Co dzieje się dalej? Kiedy użytkownik szuka w sieci „kurs włoskiego online”, algorytm Google skanuje indeks i wyświetla to, co jest według niego najlepszą odpowiedzią na zapytanie. Jeżeli jesteście właścicielami stron, to musicie mieć świadomość tego, że wyszukiwarki oceniają je na podstawie setek czynników. Są to między innymi: treści, wiek i historia domeny, szybkość ładowania witryny czy jej bezpieczeństwo. Podsumowując, SEO to optymalizacja witryny po to, aby zadowolić użytkowników sieci, algorytm i zademonstrować Google, że to właśnie Wy jesteście najlepszą odpowiedzią na wyszukiwane hasło.
Dlaczego SEO jest potęgą, z której powinni skorzystać twórcy kursów online?
Czas trochę pomarzyć. Wyobraźcie sobie stały strumień zainteresowanych, którzy każdego tygodnia odwiedzają Waszą stronę z zapisem na kurs. To nie koniec tej wizji — wyobraźcie sobie, że to wszystko dzieje się bez wydawania pieniędzy na reklamę i bez spędzania długich godzin w social mediach na „nagabywaniu” potencjalnych kursantów. To nie mrzonka. Takie efekty przynosi pozycjonowanie kursu online. Dlaczego? Niektóre słowa kluczowe związane ze szkoleniami mają kilkaset (lub nawet kilka tysięcy!) wyszukiwań miesięcznie. A jeśli to właśnie Wy znajdujecie się na szczycie wyników Google, większość odwiedzających trafi na Waszą witrynę. Przejdźmy jednak do konkretów i wróćmy do słonecznego przykładu z kursem włoskiego.

Spójrzcie na dane powyżej. Około 480 osób szuka miesięcznie kursu włoskiego online. To 480 silnie zainteresowanych klientów, którzy szukają szkolenia z intencją jego zakupu. Idąc dalej, jest to mniej więcej 115 potencjalnych klientów miesięcznie, a 16 dziennie. Nie wiem, jak Wy, ale ja uważam, że 16 zainteresowanych kursem codziennie odwiedzających stronę sprzedaży bez dodatkowego wysiłku, to świetny wynik! Nawet jeżeli tylko dwoje z nich rzeczywiście zdecyduje się na zakup, nadal jest to sukces. Oto właśnie potencjał pozycjonowania kursu online.
Jak sprzedać kurs? Porównanie SEO z innymi metodami promocji w sieci
Porównanie pozycjonowania kursu z innymi metodami marketingowymi sprawia, że wybór sposobu promocji staje się oczywisty.
Social Media — platformy społecznościowe są wartościowym kanałem dotarcia do potencjalnych kursantów, ale wymagają też sporo czasu, stałej obecności, monitoringu i obsługi klienta.
reklamy w Google lub na Facebooku — stają się coraz droższe, a ich skuteczność maleje. Co więcej, wymagają sporego kapitału, aby móc ruszyć z miejsca. Z kolei pozycjonowanie wymaga tylko czasu, cierpliwości i wiedzy, którą można bez problemu zdobyć.
afiliacje — znalezienie partnerów jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie sprzedaży na początku, ale pamiętajcie, że musicie zapłacić partnerowi do 50% (czasem nawet więcej). Dzięki SEO zachowujecie 100% dla siebie.
Jak sprzedać kurs? SEO dla szkoleń krok po kroku
SEO jest jednocześnie bardzo proste i skomplikowane. W większości przypadków wystarczy robić wszystko to, co firma naturalnie robi, aby przyciągnąć potencjalnych odbiorców:
tworzyć wartościowy content o produkcie/usłudze
być aktywnym w social mediach
nawiązywać relacje z innymi w branży
dbać o dobre wrażenia i doświadczenie odwiedzających stronę
upewnić się, że witryna jest indeksowana przez Google i bezpieczna dla użytkowników
Co więc jest tą „skomplikowaną” częścią? Musicie zrobić wszystkie te wymienione rzeczy we właściwy sposób. W przeciwnym razie będziecie znać cel, ale zboczycie z kursu tak daleko, że zajmie to wieczność powrót na właściwą drogę.
Podstawa, czyli research słów kluczowych
Research słów kluczowych to podstawa optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jeśli nie wykonacie tego kroku poprawnie, Wasze wysiłki będą stratą czasu i pieniędzy. Większość osób na początku się myli i marnuje miesiące, idąc w złym kierunku. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie researchu jest burza mózgów. Możecie też skorzystać z automatycznego uzupełniania Google, aby sobie pomóc.



Gdy macie już pomysły, użyjcie narzędzia do badania słów kluczowych, aby znaleźć twarde dane dotyczące wszystkich fraz związanych z Waszym kursem. Z czego skorzystać? Może to być np. Planer Słów Kluczowych Google, Keyword Generator czy wtyczka Keyword Surfer. Są to darmowe narzędzia.
Uwaga! Oto, gdzie większość twórców kursów online popełnia błąd. Myślą w ten sposób: „Ta fraza ma największy ruch. Będę celować w nią, ponieważ przyciągnie najwięcej odwiedzających na moją stronę”. Jednak frazy o największej liczbie wyszukiwań charakteryzują się też zazwyczaj największą konkurencyjnością. A ponieważ Google faworyzuje witryny z autorytetem, dużą ilością treści i linków, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniecie przez nie po prostu zmiażdżeni. Co więc zrobić? Celujcie najpierw w mniej popularne, bardziej szczegółowe słowa kluczowe (long-tail). Charakteryzują się one bardziej ukierunkowanymi intencjami niż frazy główne i wyższym wskaźnikiem ROI.
Czytaj również: Pozycjonowanie long tail - poznaj jego korzyści
Tworzenie contentu
Najlepszym sposobem planowania treści jest tworzenie tak zwanych klastrów (content clusters). To pisanie artykułu na temat główny i kilku innych artykułów na subtemat w ramach tematu głównego. Następnie w artykule głównym linkuje się do poszczególnych subtematów. Dlaczego organizować content w klastry? Ta metoda ułatwia Google zrozumienie, o czym jest witryna, a także jest wygodna z punktu widzenia użytkownika.
Wiecie, jaka metoda organizacji treści się sprawdza, ale jaki powinien być sam content? Oto kilka tipów dotyczących pisania:
twórzcie treści z uwzględnieniem wybranych fraz, które są kluczowe dla potencjalnych kursantów. Jednocześnie nie możecie skupiać się wyłącznie na ich “upychaniu” w tekście. Musi on być przyjemny w czytaniu
używajcie prostych, krótkich zdań i akapitów. Są łatwiejsze do przyswojenia dla czytelników i przeskanowania przez roboty Google
stawiajcie na wartość. Czytelnicy chcą rozwiązań swoich problemów. Chcą wiedzieć, jakie korzyści przyniosą im zdobyte informacje. Chcą praktycznych rad, które poprawią ich życie (pewien jego aspekt). Chcą też angażować się i bawić, a nie zanudzać się na śmierć. Dlatego Wasze treści muszą odpowiadać zapytaniu, ale też przynosić czytelnikom realne, namacalne korzyści. W przeciwnym razie... przestaną czytać.



Naturalne, wzmacniające linkowanie
Linki to sposób Google na ocenę jakości witryny. Jeśli inne witryny prowadzą do strony, to sygnał, który mówi: „Hej Google, to świetna strona internetowa!”. Waszym celem jest optymalizacja ilości i jakości linków kierujących do strony kursu. Jednak nie wystarczy siedzieć i czekać aż linki same magicznie zaczną się pojawiać! Co w takim razie zrobić i gdzie je zdobyć?
Social Media - wykorzystajcie swoje profile na Facebooku, LinkedIn, Twitterze, Instagramie i innych platformach społecznościowych. Umieśćcie w bio link, który kieruje do strony kursu. Na potrzeby promowania kursu możecie też założyć Google Moja Firma. Potrzebować będziecie jednak fizycznego adresu.
Fora - znajdźcie fora branżowe i wykorzystajcie je do zwiększenia ruchu. Bierzcie udział w rozmowach i udostępniajcie swój link do szkolenia. Pamiętajcie jednak, żeby nie zmienić się w spamerów!
Wasza branża - być może współpracujecie z innymi przy promowaniu kursu online albo po prostu rozmawialiście na ten temat. Skontaktujcie się z nimi. Sprawdźcie, czy zechcą zawierać linki do Twojego kursu w swoich treściach. Możecie także zaproponować wymianę linków.
„ręczne” poszukiwania - poszukajcie w swojej niszy osób recenzujących kursy i zobaczcie, czy umieszczą Wasz np. w rankingach. Niektórzy dodadzą go za darmo, część zrobi to za ustaloną opłatę. Istnieje wiele stron internetowych z przeglądami wszelkiego rodzaju kursów, wystarczy szybki research, aby je odnaleźć.
SEO odpowiedzią na pytanie, jak sprzedać szkolenie
Promocja szkolenia nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy nie macie ugruntowanej pozycji na rynku — czy to jako firma, czy jako marka osobista. Jak jednak mogliście się przekonać, czytając artykuł, istnieją sposoby na to, jak sprzedać szkolenie, cieszyć się rosnącymi zyskami i popularnością. SEO jest zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych. Skieruje ruchu na kurs, a gdy tylko zaczniecie rankować na ważne dla szkolenia frazy, potencjalni uczestnicy będą trafiać na witrynę bez żadnego dodatkowego wysiłku z Waszej strony. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od tego, czy planujecie pozycjonowanie kursu o biznesie, czy o robieniu makram, musicie uzbroić się w cierpliwość i wiedzę. Jeżeli szukacie miejsca, w którym poznacie zarówno podstawy, jak i bardziej zaawansowane zagadnienia z zakresu SEO i pozycjonowania, zaprzyjaźnijcie się z blogiem SEOSki!