Przymierzacie się do stworzenia pierwszej strony internetowej? Czy wiecie, że bez zaawansowanej znajomości zagadnień programistycznych, można wykreować własną witrynę? Pozwala na to system zarządzania treścią, czyli CMS (Content Management System). Nieodłączną częścią każdego biznesu jest obecność w sieci, a funkcjonalna i nowoczesna strona internetowa to podstawa! Jeżeli jednak zaczniecie już szukać informacji na ten temat, to przekonacie się, że wybór odpowiedniego systemu CMS nie jest taki prosty. Ważne, aby spośród różnorodnych rozwiązań wybrać takie, które będzie najlepiej odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jak to zrobić? Przeczytajcie artykuł, w którym przygotowaliśmy porównanie najpopularniejszych systemów CMS!
Budowanie strony internetowej - czy każdy może to zrobić?
Stworzenie pierwszej strony internetowej wydaje się (i po części jest) dużym przedsięwzięciem. Jednak prawda jest taka, że za pomocą odpowiedniego systemu zarządzania treścią jest w stanie to zrobić każdy przeciętny użytkownik sieci. Zdecydowanie na wyrost są z kolei twierdzenia, że wszyscy mogą zbudować fantastyczną witrynę w kilka godzin. Doświadczony web master - owszem. Bez doświadczenia i wiedzy, będziecie napotykać na swojej drodze problemy. Dzięki cierpliwości i podążaniu np. za tutorialami na pewno je przezwyciężycie.
Zanim przejdziecie do kreowania swojego miejsca w sieci, konieczne jest wykupienie domeny i hostingu. Jest to pierwszy, podstawowy krok, bez którego nie sposób ruszyć naprzód. Najlepszym rozwiązaniem jest osobiste wykupienie domeny i hostingu od dostawcy. Dlaczego? Ponieważ strona będzie wtedy w pełni Waszą własnością. To duże ułatwienie, jeżeli w przyszłości chcielibyście na przykład przenosić stronę na inny adres.
Który CMS wybrać? Porównanie najpopularniejszych systemów CMS
Poniżej przedstawiamy Wam porównanie najpopularniejszych systemów CMS. Koniecznie się z nim zapoznajcie, jeżeli planujecie stworzenie strony WWW. Decyzja powinna być poprzedzona analizą możliwości poszczególnych systemów zarządzania treścią. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ, gdy klamka zapadnie, a okaże się, że usługa nie spełni Waszych oczekiwań, nie będzie możliwe przeniesienie istniejącej już witryny do innego usługodawcy.
WORDPRESS.COM
WordPress.com to CMS, na którego stronie można przeczytać, że obsługuje 41% Internetu. Choć rodowód WordPressa określić można jako blogowy, to obecnie za pomocą tego systemu tworzy się witryny wszelkiego rodzaju - nawet małe sklepy online. Co przyczyniło się do takiej popularności WordPressa? Przede wszystkim łatwość obsługi, mnóstwo darmowych wtyczek i szablonów. Nie brakuje jednak wad rozwiązania, jakim jest wordpress.com. Przede wszystkim, za domenę trzeba zapłacić, po stworzeniu witryna nie jest Wasza, a założyciele WordPressa mogą udostępniać na niej swoje reklamy. Inne ograniczenia to brak połączenia z Google Analytics, brak możliwości edytowania kodu strony i tylko 3GB dysku na pliki graficzne.
WORDPRESS.ORG
Nie wszyscy są świadomi tego, że wordpress.com i wordpress.org to dwie różne platformy. Czym różnią się te dwa systemy zarządzania treścią? Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku wordpress.com utworzona przez Was strona będzie hostowana na serwerach WP. Z kolei, gdy wybierzecie wordpress.org, o hosting będziecie musieli zadbać samodzielnie. Oznacza to, że choć cały system jest darmowy, musicie zapłacić za hosting i domenę (a także za niektóre wtyczki czy motywy). Tę cechę wordpress.org zakwalifikować jednak należy jako zaletę. Dlaczego? Ponieważ wybierając to rozwiązanie, macie kontrolę nad stroną - będziecie jej pełnoprawnymi właścicielami. WordPress.org to open source (otwarte oprogramowanie), który jest stale rozwijany i ulepszany przez zrzeszoną społeczność.
Oto kilka jego zalet:
- ponad 50 000 wtyczek, które pozwalają dostosować użytkownikom ich witryny do konkretnych potrzeb, a ich instalacja przypomina instalację aplikacji w smartfonie - każdy sobie z nią poradzi! Dostępne także wtyczki SEO umożliwiające optymalizację strony (np. YoastSEO, Rank Math SEO)
- ponad 8000 motywów
- możliwość edytowania kodu strony, a także podpięcia do Google Analytics
- możliwość edytowania adresów URL (ważne z punktu widzenia SEO)
- jeżeli macie hosting i domenę, to system jest darmowy, a Wy w pełni panujecie nad witryną
Jako wadę wordpress.org wskazuje się fakt, że niektóre motywy wymagają znajomości kodowania, a aktualizacje trzeba wykonywać samemu. Nie są to bardzo uciążliwe wady, a na pewno nieskreślające ten system z listy potencjalnych kandydatów.
JOOMLA!
Początki Joomla! sięgają roku 2005. Projekt ten to pochodna systemu Mambo, którego twórcy popadli w konflikt (jego przyczyną była zmiana w licencji, która wprowadziła kilka istotnych ograniczeń). Według informacji zamieszczonych na stronie Joomli! jest to CMS, który umożliwia tworzenie stron internetowych w kilka minut. Jak? Należy wykonać 5 czynności: wykupić domenę, założyć bazę danych serwisu, rozpakować pakiet dystrybucyjny, umieścić pliki na serwerze, uruchomić kreatora instalacji, a następnie podać mu następujące dane: nazwę serwisu, bazy, hasła dostępu i email. Po zainstalowaniu oprogramowania otrzymuje się stronę z menu serwisu i podstawową strukturą.
Pomimo zapewnień twórców, Joomla! może sprawiać problemy osobom niedoświadczonym w tworzeniu stron, a jej obsługa wymaga niekiedy specjalistycznej wiedzy. Dlatego poleca się ją szczególnie tym, którzy mieli styczność z kodowaniem i chcą postawić dużą witrynę. Zaletami Joomli! są przede wszystkim praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy, łatwa instalacja i obsługa użytkowników na wysokim poziomie. Jako wady wskazać należy niewielką bazę darmowych szablonów i duże wymagania względem serwera.
A co z SEO na Joomli? Na poziomie zarządzania artykułem, mamy możliwość ustawiania własnych, spersonalizowanych metatytułów i metaopisów. CMS pozwala także na wprowadzanie przyjaznych SEO adresów URL. Żeby jednak wprowadzić pozycjonowanie na wyższy poziom, należy zdecydować się na płatne rozszerzenia np. Easy Frontend SEO, SEO Simple czy najpopularniejsze - sh4040SEF.
HOME.PL
Home.pl to lider na polskim rynku usług hostingowych, z którego usług korzysta około 250 000 klientów. Tworzenie strony za pomocą home.pl nie jest jednak darmowe - wahania cen są bardzo duże ze względu na aktualne promocje. Poza promocją koszt usługi to od 400 do 1000 zł rocznie. Na plus zaliczyć należy proste budowanie strony za pomocą bloków i obsługę klienta. Minusy jednak przeważają nad zaletami tego systemu CMS. Są nimi przede wszystkim: wysoka cena w stosunku do niskiej funkcjonalności, trudny proces rejestracji i niedostosowanie platformy do działań pozycjonerskich.
WIX.COM
Wix to CMS, który umożliwia tworzenie stron internetowych z poziomu wyszukiwarki. Platforma ta ma 90 milionów użytkowników. Wix jest prosty w obsłudze, intuicyjny, a oprócz bazy 500 szablonów, posiada także bazę darmowych obrazów, które można wykorzystać np. podczas projektowania witryny. Ten system CMS dostępny jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnych. Gdy wybierzecie darmową wersję, WIX będzie umieszczał na Waszej stronie swoje reklamy. Wadą tego rozwiązania dla części osób może być fakt, że obsługa klienta realizowana jest wyłącznie w języku angielskim. Również możliwości edycji witryny pod kątem SEO są ograniczone.
Systemy zarządzania treścią CMS - podsumowanie
Oprócz wymienionych w artykule istnieją inne systemy CMS, które mają swoich zwolenników. Wspomnieć należy, chociażby o Webwave, Jimdo czy Webnode. Trudno jest jednoznacznie wskazać faworytów, ale jeżeli kierować się liczbami, to najwięcej użytkowników zaufało WordPressowi. Nie bez powodu. Jest on funkcjonalny i łatwy w obsłudze. Nie wymaga też dużych nakładów finansowych, a darmowe wtyczki pozwalają na silną personalizację witryny. Wybór CMS-u pod planowaną stronę należy szczegółowo przeanalizować, aby uniknąć rozczarowania i kłopotów w przyszłości. Podstawą jest określenie, jaki charakter będzie miała Wasza witryna. Jeżeli blogowo-informacyjny, to najpopularniejszym, najbezpieczniejszym i według nas najlepszym wyborem dla początkujących będzie wordpress.org. Co ważne, pozwala on na sprawną optymalizację SEO, dzięki darmowym i prostym w obsłudze wtyczkom.