E-mail jest aktualnie jedną z najczęstszych i najbardziej popularnych form korespondencji. Myślę, że nie minę się z prawdą, stwierdzając, że każdy z nas posiada adres e-mail. Młodzi jak i starsi używają swojego maila do wysyłania wiadomości służbowych jak i prywatnych. Większość sklepów, firm czy stron internetowych przy zakupach czy logowaniu prosi właśnie o mail, aby później móc wysyłać swoje oferty czy produkty. Każdy z nas zna chyba ten moment, kiedy jego skrzynka mailowa pęka w szwach i klikamy poszczególne wiadomości, aby potem bez skrupułów wyrzucić je do przysłowiowego kosza. Każdej firmie zależy na tym, aby to właśnie jej produkty zaczęły się sprzedawać. Od czego zacząć i jak się do tego zabrać? Poniżej podpowiemy Ci kilka sposobów i pomysłów, jak pisać maile, aby były bardziej atrakcyjne od innych i żeby to właśnie je otwierali potencjalni klienci.
Dobry, chwytliwy tytuł to podstawa!
Zapunktować możesz już tytułem. Tak naprawdę od niego wszystko się zaczyna. Jeśli mail ma mało atrakcyjny tytuł lub wcale go nie ma, są małe szanse, że ktokolwiek w niego kliknie. Wtedy nawet najbardziej atrakcyjny środek maila nie ma szans się obronić i zostanie po prostu oznaczony jako przeczytany, bądź wyrzucony do kosza. Pytanie zadane w tytule przyciągają uwagę. Sprawiają, że docelowa grupa na pewno zainteresuje się mailam i kliknie. Pamiętajcie, aby nie pozostawiać pytania bez odpowiedzi lub w treści maila wpisywać coś zupełnie innego niż w tytule. Zawsze należy dobrać tytuł do treści maila. Inaczej potencjalny klient czy zainteresowany, który zorientuje się, że treść nie łączy się z tytułem, szybko wyjdzie z wiadomości. Tytuł powinien być konkretny i rzeczowy. Unikaj dalekich skojarzeń i metafor. Ciekawą formą tytułu może też byś przekazanie jakieś promocji, o której będzie mowa w dalszym tekście. Dodatkowo ciekawe emotikonki mogą wyróżnić Twój mail spośród pozostałych. Pamiętaj, aby tytuł był napisany poprawnie, bez żadnych błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych. Jeśli Twój adres e-mail nie przykuje uwagi, z pewnością zrobi to tytuł nadesłanej wiadomości. Pamiętaj, tytuł to bardzo ważna pozycja w kwestii jak pisać maile.
Jak poprawnie pisać maile? Dobry początek wiadomości kluczem do sukcesu!
Każdy z nas lubi być wyjątkowy i doceniony. W dzisiejszych czasach postawienie na indywidualne podejście do klienta to podstawa. Oficjalny mail należy odpowiednio zacząć. Najlepiej jak rozpoczniesz go zwrotem "Szanowny Panie", "Szanowna Pani" i tutaj dobrze by było jakby pojawiło się imię odbiorcy, bądź po sformułowaniu szanowni państwo nazwisko. Jeśli jednak mail ma być mniej oficjalny i bardziej partnerski nie zaczynaj go od zwrotu "Szanowny Panie" czy "Szanowna Pani", może to zbudować dystans, którego w takiej sytuacji nie chcecie. Możesz tutaj użyć zwrotu "Witam" lub "Dzień Dobry Panie", i tutaj znowu imię czy nazwisko. "Witam" czy "Dzień Dobry" jest bardzo neutralnym przywitaniem. Jeśli jednak masz bardziej koleżeńskie stosunki ze swoimi potencjalnymi klientami bądź celujesz w młodszych odbiorców zamiast "Witam" napisz "Hej" lub "Cześć". Nie odstraszy ich to na pewno od przeczytania dalszej części. Wręcz przeciwnie, odbiorca odczuje mniejszy dystans między wami. Zaciekawi go dalsza część wiadomości, która zaczyna się w znajomy i luźny sposób. Zwróć uwagę, aby zwroty typu "Twojej", "dla Ciebie" nie pisać małą literą. Tutaj zawsze wielka litera, nawet przy koleżeńskiej formie.
Od początku napiszcie, o co chodzi i w razie czego, o czym będzie dalsza część korespondencji. Zaciekawi to potencjalnego odbiorcę i sprawi, że przeczyta Waszą wiadomość do końca. Kreatywnie przedstaw temat i to, co będzie w dalszej części. Uchyl rąbek tajemnicy jednak nie zdradzaj zakończenia. Nie owijaj w bawełnę, nie pisz o rzeczach niepotrzebnych, unikaj zbędnych dygresji. W sposób składny pisz o konkretach, zdradzaj fragmenty i zapowiedzi, potem je rozwijaj. Będzie to świetne zagranie marketingowe, które sprawi, że Twój odbiorca przeczyta treść.
Ciekawa grafika przyciągnie wzrok odbiorcy!
Na początek lub po wstępie możesz wrzucić przyciągającą uwagę grafikę. Jeśli umieścisz na niej chwytliwy tekst, będzie to dodatkowa bardzo dobra reklama. Grafiki, zdjęcia zazwyczaj przyciągają pierwszą uwagę i to na nich, w pierwszej kolejności skupiają się odbiorcy. Warto więc zadbać o to, żeby była ona odpowiednia i nawiązywała do treści wiadomości. Nie umieszczaj krzykliwych animacji lub migających dodatków. Pamiętaj, że grafika ma zachęcić i zaciekawić, a nie zniechęcić i wystraszyć. Dobierz ją subtelnie do treści wiadomości. Możesz także zaprezentować produkt, jeśli mail dotyczy jakiegoś.
Czytaj również: Infografiki - jak za ich pomocą uatrakcyjnić treść?
Prostota jako najważniejszy element wiadomości!
Jak poprawnie pisać maile? Mail, który wysyłasz, musisz napisać prosto, poprawnie i zwięźle. Jak to osiągnąć?
-> Napisz takiego maila, którego sam byś chętnie przeczytał.
-> Używaj prostych słów, które będą jasne dla każdego czytelnika.
-> Wymyśl chwytliwe, dobre nagłówki.
-> Staraj się pisać krótkie akapity.
-> Pisz poprawnie, możesz skorzystać z prostych programów, które wyłapują błędy zarówno ortograficzne jak i interpunkcyjne.
-> Nie używaj zbyt dużo kolorów, staraj się pisać jedną czcionką i najwyżej dwoma kolorami. Możesz użyć pogrubień.
Dobre zakończenie
Maila zakończ, zwracając się ponownie do odbiorcy zwrotem "Szanowny Panie" lub po prostu zwracając się osobowo do odbiorcy. Spraw, żeby poczuł, że email jest pilny i nie może odkładać zakupów lub skorzystania z oferty na później. Możesz napisać, że oferta ważna jest przez określony czas albo że zostało już niewiele czasu czy produktów do sprzedania. Postaraj się, aby po przeczytaniu korespondencji osoba, do której piszesz od razu, weszła w produkt czy stronę, do której kupna bądź odwiedzenia zachęcasz. Wyzwól w odbiorcy poczucie, że dużo straci, jeśli natychmiast nie wejdzie w link i nie skorzysta z tej promocji. Nie bądź przy tym nachalny, po prostu zgrabnie poinformuj o korzyściach i potencjalnych stratach, jeśli nie wykorzysta sytuacji.
Całość możesz zakończyć sformułowaniem "Z poważaniem" lub "Z wyrazami szacunku" i tutaj Twój podpis. Jeśli to adres e-mail mniej oficjalny możesz jeszcze raz wezwać do działania słowami "Liczę na Ciebie, do zobaczenia na stronie, pozdrawiam" i tutaj też Twój podpis.
Magiczny przycisk
Na końcu wiadomości powinien znaleźć się właśnie magiczny przycisk, który natychmiastowo przeniesie zainteresowanego do Twojej strony czy produktu, jaki oferujesz. Niech będzie on kolorowy, musi się wyróżniać i zachęcać interesującym napisem. Może to być na przykład: kwota zniżki, słowo kliknij albo tutaj. Wszystko to sprawi, że ciekawi oferty na pewną wejdą na tą stronę i na ten produkt, który oferujesz. Niech to będzie miejsce, wobec którego kursor nie przejdzie obojętnie i kliknięcie będzie naturalnym odruchem.